Sprzątanie po śmierci niepełnosprawnego w domku na obrzeżach Rzeszowa

Data: 23.06.2021
Miejsce: Rzeszów
Czas trwania:  8 h
Zleceniodawca: osoba prywatna

W ramach tego zlecenia sprzątania po zgonach w Rzeszowie naszym zadaniem było czyszczenie pomieszczeń w małym parterowym domku po śmierci, która była wynikiem ulatniania się czadu z wadliwego urządzenia grzewczego w pokoju. Ofiarą wypadku była dorosła osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim. Syn mieszkał z 63-letnią matką, która tego pechowego dnia została zabrana do szpitala z podejrzeniem zawału serca. Chłopak został w domu sam, będąc w stanie wielkiego stresu i niepokoju. Istniało podejrzenie,że młody człowiek popełnił samobójstwo. Nie zostało to jednak potwierdzone.

Polskie społeczeństwo to w 15 % osoby niepełnosprawne. Ich egzystencja jest bardzo trudna nie tylko ze względu na ograniczenia wynikające z inwalidztwa, ale też takie, które są następstwem niedostatecznej opieki państwa i odpowiedzialnych instytucji nad takimi osobami. Niepełnosprawni często narażeni są na wykluczenie i gdyby nie bliscy często pozostawieni byliby sami sobie.  W dobie pandemii sytuacja jeszcze się pogorszyła. Utrudnione kontakty z psychologami, zamknięte oddziały dziennego pobytu i brak rehabilitacji spowodowały,że stan wielu chorych znacznie się pogorszył. Być może, że tak było też w przypadku, objętym naszym zleceniem.

Sprzątanie po zgonie w Rzeszowie

Zatrucia czadem są w Polsce dość częste. Dochodzi do nich głównie wtedy, gdy temperatura na dworze jest niska. Ale wypadki z czadem zdarzają się przez cały rok. Ich podstawową przyczyną jest niewłaściwy stan techniczny pieców i urządzeń gazowych a także brak odpowiedniej wentylacji. Wiele domów i mieszkań nie jest wyposażonych w czujniki wykrywające tlenek węgla w powietrzu. Tak było też w domku w Rzeszowie. Czad jest bezbarwnym, bezwonnym i pozbawionym smaku gazem. Jest bardzo toksyczny. Już przy stężeniu 0,08% stanowi zagrożenie dla życia. Utrata przytomności może nastąpić już po kilku wdechach trującego gazu. Śmiertelna dawka to stężenie 0,15%. Powoduje ona uszkodzenie mózgu, zatrzymanie krążenia bądź wstrzymanie pracy układu oddechowego. Takie są przyczyny śmierci.

Sprzątanie po zgonie w Rzeszowie

Zwłoki denata zostały znalezione przez sąsiada następnego dnia. To cud, że nie doszło do wybuchu. Wtedy do strat moralnych, niemożliwych do oszacowania, doszłyby straty materialne. Zwłoki dopiero zaczęły się rozkładać. Nie zmienia to jednak faktu, że ciało ludzkie już od momentu śmierci zaczyna wydzielać szkodliwe związki i substancje. W najgorszym przypadku może ich być nawet 30. Dlatego tak ważne jest, aby sprzątanie po zmarłym w Rzeszowie przeprowadziła profesjonalna firma. Takie przedsiębiorstwo nie tylko dysponuje wysokiej jakości sprzętem i sprawdzonymi środkami chemicznymi. Posiada także personel, który jest odpowiednio przeszkolony. Zwykle też pracownicy wykazują  dużą wrażliwość i empatię.

Sprzątanie po zgonach Rzeszów
Zdjęcie: Sprzątanie po zgonie niepełnosprawnego w domku na terenie Rzeszowa Copyright 2021 © Mieszko Kastelnik

Dezynfekcja po śmierci na terenie Rzeszowa

W Rzeszowie nasi technicy, w miejscu znalezienia ciała, zastosowali środek chemiczny o szerokim spektrum działania. Taki specyfik likwiduje toksyczne substancje i powoduje, że znika zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Kolejnym etapem naszej pracy było opróżnienie pokoju, w którym znaleziono zwłoki ze wszystkich mebli i elementów wyposażenia. Tak samo nasi pracownicy postąpili w przypadku małego korytarza, którym wyniesiono zwłoki. Sprzętów nie było dużo, gdyż rodzina żyła bardzo skromnie. Analizując stan domu po zgonie młodego człowieka, nasi technicy uznali, że chcąc skutecznie wydezynfekować pomieszczenia po zgonie w Rzeszowie, najlepiej będzie użyć zamgławiacza ULV.

Zamgławianie pomieszczeń po zgonach

Czyszczenie po zgonach Kastelnik

Jest to urządzenie, które wytwarza tzw. suchą mgłę, stanowiącą połączenie powietrza i silnego środka dezynfekującego. Z dyfuzorów zamgławiacza wydmuchiwana jest substancja o strukturze drobin wielkości kilku mikronów. Dociera ona wszędzie. Do wszelkich zakamarków i ukrytych miejsc. Co więcej, nie niszczy powierzchni, z którymi ma kontakt. Zabija wszelkie bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie. Pozostawia miejsce bezpiecznym i wolnym od szkodliwych drobnoustrojów. Sucha mgła jest także neutralna dla środowiska. Jednocześnie posiada zdolność likwidacji przykrych zapachów, w tym także  odoru trupiego jadu. Po użyciu suchej mgły pomieszczenia można, bez ryzyka zachorowania, bezpiecznie użytkować

Realizację zlecenia zakończyliśmy utylizacją tych elementów wyposażenia pomieszczeń, które nie były poddane dezynfekcji, ze względu na stan wyeksploatowania.

Odkażanie mieszkania po zgonie

Informacja o prawie autorskim do materiałów wykorzystywanych

Wszelkie materiały informacyjne pliki, rysunki, zdjęcia, treści internetowe itp. prezentowane w witrynie internetowej www.ostatniesprzatanie.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora Mieszko Kastelnik jest zabronione.