Sprzątanie po zmarłych na strychu bloku mieszkalnego w Poznaniu

Data: 31.05.2021
Miejsce: Poznań
Czas trwania:  1 dzień
Zleceniodawca: osoba prywatna

Nasza firma otrzymała zlecenie czyszczenia po zwłokach pomieszczeń strychowych w bloku na poznańskich Winogradach. Po kilku dniach od momentu zgonu dozorca domu znalazł tam ciała dwóch młodych mężczyzn. Jak się okazało, byli to mieszkańcy feralnego bloku, którzy wrócili z delegacji z Podkarpacia. Rodzina denatów nie spodziewała się ich wcześniejszego powrotu, dlatego też nie były prowadzone żadne poszukiwania delegowanych pracowników. Oni zaś, przed powrotem do domu, postanowili uraczyć się alkoholem, który okazyjne nabyli od górali.

Sprzątanie po zmarłym w Poznaniu

Badania pozostałości trunku wykazały, że był to niekonsumpcyjny, alkohol metylowy. Wypita ilość szkodliwej substancji doprowadziło do zgonu mężczyzn. Według statystyk najmniejsza zanotowana dawka tego alkoholu, która okazała się śmiertelna to 140 mm/kg masy ciała. Zgon może nastąpić już po kilku godzinach od spożycia metanolu. Tak właśnie było w przypadku naszego poznańskiego zlecenia.

Sprzątanie po zgonie w Poznaniu

W Polsce liczba zatruć tego rodzaju specyfikiem nie jest duża, wynosi bowiem około 0,1% wszystkich zatruć. Zagrożenie jest jednak wielkie, gdyż przy braku wczesnego rozpoznania  prawie zawsze kończy się śmiercią. Spożywanie alkoholi niedopuszczonych do spożycia to tylko część problemu nadużywania napojów wyskokowych w Polsce. Przodujemy w Unii Europejskiej w statystykach litrów wypitego alkoholu na głowę mieszkańca. Pandemia jeszcze pogorszyła sytuację. Badania pokazują,że w czasie pandemii o pół litra czystego alkoholu wzrosło spożycie statystycznego Polaka. Na pewno przyczynia się do tego praca zdalna i kurcząca się liczba służbowych kontaktów z pracodawcą i współpracownikami.

Ciała zmarłych mężczyzn zostały znalezione po trzech dniach. Proces rozkładu był już w toku.  Ciało ludzkie już od chwili śmierci wydziela szkodliwe związki chemiczne. Należą do nich między innymi putrescyna i kadaweryna. Aby skutecznie zneutralizować toksyczne działanie tych substancji, należy powierzyć sprzątanie po zgonach w Poznaniu profesjonalnej firmie. Takie przedsiębiorstwo nie tylko dysponuje przeszkolonymi fachowcami, ale także stosuje silne środki chemiczne o szerokim spektrum działania. Ich bazę stanowią chlor,fenol, jod i związki tych pierwiastków. Wzmocnione przez aldehydy i związki amonowe skutecznie likwidują, wydzielane przez zwłoki, niebezpieczne substancje.

Sprzątanie po zgonie w Poznaniu
Zdjęcie: sprzątanie po zmarłych dwóch mężczyznach na strychu w Poznaniu Copyright 2021 © Mieszko Kastelnik

Utylizacja mienia po śmierci

Takimi właśnie preparatami posłużyli się nasi technicy na poznańskim strychu. Z pomieszczenia, gdzie znaleziono ciała, zostały wyniesione wszystkie znajdujące się tam przedmioty. Na szczęście nie było ich dużo, gdyż niedawno przeprowadzona kontrola przeciwpożarowa nakazała opróżnienie strychu ze wszystkich zbędnych rzeczy. Gdy  ruchomości zostały usunięte, nasi specjaliści przystąpili do właściwego odkażania. Ocena sytuacji faktycznej wskazała, że najlepszą formą dezynfekcji będzie ozonowanie.

Dezynfekcja ozonem po zmarłych Poznań

Ozon to rodzaj tlenu wytwarzany przez urządzenie zwane generatorem. Posiada on trójatomową strukturę, dlatego jego inna nazwa to tri tlen. Jego trzeci atom posiada zdolność absorpcji szkodliwych związków i zanieczyszczeń. Zabija grzyby i zarodniki pleśni, a także alergeny, bakterie i wirusy. Likwiduje je poprzez utlenianie. Ozonowanie pomieszczeń w Poznaniu to bardzo nowoczesna i skuteczna metoda dezynfekcji. Gaz dociera do wszystkich zakamarków i ukrytych miejsc. Jest też bardzo bezpieczny, gdyż nie pozostawia żadnych produktów ubocznych. Ozon nie niszczy powierzchni, z którymi ma kontakt. Jego zaletą jest także to, że bezpowrotnie neutralizuje przykre, niechciane zapachy. Dotyczy to także tzw. odoru trupiego jadu, czyli amin wytwarzanych podczas procesów gnilnych zwłok. Są one bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Zarażają układ pokarmowy, oddechowy i krwionośny.

Sprzątanie po zmarłych osobach

Po użyciu ozonu pomieszczenia w krótkim czasie nadają się do używania. Powietrze jest przyjemne i pachnie jak po burzy. Aby jednak pozbyć się ozonu, który nie do końca się utlenił, należy je dokładnie wywietrzyć. Wtedy będziemy mieć pewność, że jest bezpieczne dla korzystających z niego ludzi.

Pracę przy tym zleceniu nasi pracownicy zakończyli utylizacją rzeczy, które do momentu tragedii znajdowały się na strychu. Bardzo smutne okazało się to,że gdy rodziny zmarłych spokojnie czekały na ich powrót z delegacji,  w pomieszczeniach obok  rozgrywał się dramat.

Odkażanie po zwłokach Kastelnik

Oferujemy również:

Informacja o prawie autorskim do materiałów wykorzystywanych

Wszelkie materiały informacyjne pliki, rysunki, zdjęcia, treści internetowe itp. prezentowane w witrynie internetowej www.ostatniesprzatanie.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora Mieszko Kastelnik jest zabronione.