Data: 03.12.2020
Miejsce: Wadowice
Czas trwania:  1 dzień
Zleceniodawca: osoba prywatna

Sprzątanie i dezynfekcja mieszkania, zmarłego śmiercią naturalną, znanego antykwariusza w Wadowicach. Odkażanie wartościowego księgozbioru i katalogów książek.

Sprzątanie po zmarłych Wadowice
Sprzątanie po zmarłych Wadowice

W naszej działalności podczas sprzątania po zgonach często mamy do czynienia ze zleceniami, które przerażają okropnością scenerii, w której przychodzi nam pracować. I te stanowią dla naszych pracowników duże wyzwanie. Są też jednak takie, które zapadają w pamięć z zupełnie innego powodu. Tak właśnie było w tym przypadku zlecenia sprzątania po zmarłym mężczyźnie. Zmarł bowiem wiekowy, wielce uznany antykwariusz. Zamieszkiwał samotnie, ale był otoczony troskliwą opieką sąsiadów i byłych współpracowników.

Sprzątanie po zgonach w Wadowicach

Ciało znaleziono szybko, nie było więc jeszcze w stanie rozwiniętego rozkładu. Nie było też krwi ani też innych śladów biologicznych. Gdy pojawili się tam nasi specjaliści sprzątający po śmierci w Wadowicach, ich oczom ukazał się widok setek książek, woluminów i gablot z unikalnymi egzemplarzami starodruków. Emocje towarzyszące tym widokom były naprawdę niezwykłe. U naszych fachowców pojawiło się pytanie, jak najlepiej przeprowadzić dezynfekcję w pomieszczeniach, gdzie znajdowało się tyle „skarbów”.

Dezynfekcja po zgonie antykwariusza

Wykorzystując duże doświadczenie poparte fachową wiedzą uznali, że najlepiej będzie wykorzystać zamgławiacz ULV. Wytwarza on tzw. suchą mgłę, która docierając do wszelkich szczelin i innych niedostępnych miejsc, a przy tym zabija wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie. Mgłę stanowi środek dezynfekujący połączony z powietrzem i wyrzucony ze zamgławiacza, pod dużym ciśnieniem. Osiada na  wszystkich powierzchniach, nawet tak trudno dostępnych, jak instalacja grzewcza czy klimatyzacyjna. Nie moczy  ich ani też  nie uszkadza. Ta metoda doskonale sprawdza się więc w przypadku książek, obrazów, delikatnych mebli czy urządzeń technicznych.

Emitowany przez zamgławiacz środek likwiduje też przykre zapachy. Jego działanie jest więc wszechstronne.  Po około 3, 4 godzinach pomieszczenia zdezynfekowane suchą mgłą mogą być bezpiecznie używane. Nasi technicy każdą pracę chcą wykonać najlepiej jak potrafią. Ale gdy mają do czynienia z przedmiotami o wielkiej wartości intelektualnej, ich zaangażowanie jest jeszcze większe, a obawy o satysfakcjonujący efekt spędzają sen z powiek. W  przypadku tego zlecenia ich obawy były płonne. Wszystko wyszło znakomicie. Warto wspomnieć, że obsługujemy wszystkie miejscowości w okolicy Wadowic m.in Świnną Porębę, Suchą Beskidzką, Zator, Kalwarię.

Wykonujemy również usługi:

FAQ

W pomieszczeniach w których znalezione zostały zwłoki obecny jest charakterystyczny zapach po zmarłej osobie. Zwiększa on swoją intensywność wraz z postępującym procesem rozkładu (liczy się ilość dni, jakie ciało leżało w mieszkaniu i było poddawane procesom gnilnym). W celu usunięcia zapachu należy zutylizować wszystkie rzeczy zanieczyszczone biologicznie płynami ustrojowymi. Po przeprowadzeniu czyszczenia wykonujemy ozonownie oraz oprysk chemiczny ze środkiem wirusobójczym oraz neutralizatorem zapachów. Jeśli czas znajdowania się w mieszkaniu zwłok był długi zalecamy usunięcie wszystkich przedmiotów. W takiej sytuacji zabieg ozonowania często należy powtórzyć kilkukrotnie. Mimo profesjonalnego sprzątania po zgonie zapach może utrzymywać się przez jakiś czas, ale po wykonaniu remontu oraz wprowadzeniu do mieszkania nowego życia i innych zapachów przestaje być wyczuwalny.
Wszystkie przedmioty zanieczyszczone biologicznie należy zutylizować. Pozostałe meble można zostawić. Wszystko zależy od tego jak długo zwłoki znajdowały się w pomieszczeniu. Im dłuższy czas tym trudniej usunąć nieprzyjemny zapach z przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Czasami należy usunąć wykończenie podłogi (panele, drewno, wykładzina etc.).
W mieszkaniu podczas sprzątania po zmarłym mogą przebywać osoby bliskie lub osoby zlecające usługę. Jednakże przed wejściem do mieszkania przeprowadzamy pierwszą dezynfekcję aby pomieszczenia były bezpieczne. Dodatkowo zapewniamy kombinezon ochronny, rękawicę oraz maskę ochronną.
Podczas czyszczenia mieszkania po zgonach zapewniamy Zleceniodawcy możliwość zabrania dokumentów oraz wartościowych przedmiotów osobiście. Jeżeli Zleceniodawca nie chce wchodzić do mieszkania wszystkie drogocenne przedmioty, dokumenty i pamiątki po uprzednim zdezynfekowaniu oddajemy w ręce właściciela, po wcześniejszej dezynfekcji.